+420 724 000 318 | info@lauralove.cz
Naše šperky Péče o šperky

Péče o šperky

 

Věříme, že se šperky – od těch nejvzácnějších až po ty nejjednodušší – mají nosit každý den, ne skrývat v trezoru či šperkovnici. Možná přijdou k nějakým těm oděrkám, škrábancům a ztratí kousek lesku; a to je v pořádku. Ukazuje to, že s vámi vaše klenoty žijí váš život. Většina klenotů vyžaduje jen velmi málo péče. Prostě je noste a užívejte si je. A myslete na pár jednoduchých tipů:

Jak čistit šperky doma

Nejprve je důležité zmínit, čeho byste se měli vyvarovat. Na domácí čištění nepoužívejte žádná abraziva. Nevhodné jsou zubní pasty, ale i vlhčené nebo tvrdé papírové ubrousky. Nedoporučujeme ani chemické prostředky, které nejsou přímo určené k čištění šperků. Pokud si berete na čištění šperků gumové rukavice, volte raději nepudrované, abyste šperky znovu neumazali. 

Úplně nejlepší je šperk čistým, měkkým hadříkem očistit po každém sundání (tedy klidně každý den). Odstraníte tak kosmetické přípravky, mastnotu, pot a organické zbytky, které se mohly na povrchu během celého dne nashromáždit. Jako další způsob mechanického čištění vám poslouží měkký zubní kartáček. Šperk nejprve odmočte ve vlažné vodě s mýdlem nebo jarem. Potom ho kartáčkem jemně, ale důkladně vyčistěte. Nakonec opláchněte proudem vlažné vody, vysušte hadříkem a nechte volně doschnout.

Když se rozhodnete zvolit chemické čištění a z obchodu si donesete čistič ve formě lázně nebo pěny, poctivě dodržujte pokyny na jeho obalu nebo rady od odborníka. Věnujte pozornost také tomu, jestli je čistič vhodný pro daný šperk, ale také drahokamy v něm zasazené – třeba opály nebo perly jsou citlivé na chemii a nemusely by prostředek dobře snášet.

 

Péče o stříbro


Stříbrné šperky se hodí ve šperkovnici obalit každý zvlášť do hedvábného papíru a uchovávat je v suchu v uzavřené krabičce, kde budou chráněné před vzduchem a prachem. Jsou náchylné ke zčernání, proto je vhodné vybírat kousky ošetřené rhodiem a tuto povrchovou vrstvu jednou ročně obnovovat (především u stříbrných prstenů a náušnic). Snadným způsobem, jak vyčistit stříbrné šperky, je využít čistič z drogerie. Nalijte ho do malé zavařovací skleničky, na krátko do něj ponořte šperk. K tomu může posloužit háček vyrobený z kovové kancelářské sponky nebo ideálně plastová pinzeta. Nakonec šperk opláchněte proudem vody a osušte. Stejně jako u zlata je důležité nechat šperk volně na vzduchu doschnout. 

Čističe stříbra obsahují čpavek, proto doporučujeme dodržovat bezpečnostní pokyny uvedené na etiketě přípravku. Zejména zamezit kontaktu s kůží a nevdechovat výpary. Ze zkušenosti také víme, že pokud se šperk v čističi nechá déle, může ztratit lesk a musí se přeleštit. 

 

Tu a tam si vaše šperky určitě zaslouží profesionální péči a vyplatí se svěřit je k čištění do rukou odborníků v klenotnictví. Zlatník potom vyhodnotí nejlepší postup pro obnovení Vašeho šperku. Pokud je povrch klenotu poškrábaný a kov ztratil lesk, pravděpodobně bude muset být jemně osmirkován. Po sjednocení povrchu smirkem jde šperk na leštění. Nakonec se v ultrazvuku odstraní zbytky leštící pasty a pokud je třeba, šperk se galvanicky pokoví. Čištění ultrazvukem však není vhodné pro perly, korály a některé minerály, které se musí před ultrazvukem vyndat. 

 

 

Kdy šperky nenosit

Nejjednodušší zásadou je šperk odložit v situacích, kdy je vysoká pravděpodobnost jeho poškození nebo většího opotřebení. Kdy tedy šperky raději sundat?

  •       Před kontaktem s chemikáliemi, které by mohly narušit povrch klenotu nebo změnit jeho barvu (třeba při úklidu)

  •       Před vykonáváním hrubší manuální nebo špinavé práce (může jít o práci na zahradě, v domácnosti, nebo při řešení různých stavebních oprav a úprav)

  •       Před použitím kosmetických přípravků (pozor dávejte hlavně na laky na vlasy nebo parfémy a alespoň 10 minut po aplikaci byste měli nechat vstřebat krémy či oleje)

  •       Před sportem (důvodem většího opotřebení může být mimo jiné pocení)

  •       Před koupáním (především před koupáním v chlorovaných bazénech s chemicky ošetřovanou vodou nebo ve slané vodě, ale i před koupáním doma)

  •       Před spaním (zejména perlové šperky)

O LauraLove
Kontakt
 

+420 724 000 318 (Po - Pá 8:30 -14:00) 

 

info@lauralove.cz
Naše šperky
 
Platební metody
       
2016 Vytvořilo Housedecor design studio